Katolička crkva i njezine doktrine
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Katolička crkva i njezine doktrine

Forum za sve one koji se osjećaju katolicima, ali dobro došli su pripadnici drugih zajednica!
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  GalleryGallery  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
GABRIEL
svi smo mi djeca Božja



Broj postova : 9
Registration date : 20.01.2007

SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Empty
PostajNaslov: SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?   SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Icon_minitimečet sij 25 2007, 16:45

Ova tema je zauzeta sva oko toga kako vjernicima i ateistima pribliziti Isusa Krista,sve do susreta
s njime.Tema je mozda ovaj puta ima nova saznanja,iskustvo zivota i nove epohalne promjene koje sugeriraju neke zahvate u njoj,osobito literaturu preporucenu,no ipak ostaje istina da sadrzaj,u cijim temeljima stoji prvokrscanski katekumenat,potpuno odgovara i suvremenim ljudima i novijim povijesnim okvirima.Dok bi se moglo mijenjati ono „ kako“ dotle ostaje suvremeno i nepromjenjivo ono „ sto “.

Ova tema je jedna vrsta seminara za ljude koji su krsteni i u djetinjstvu katehizirani,ali im nedostaje prvi navjestaj,jer nisu nikada evangelizirani u smislu prvog navjestaja.Za druge je pak ovo pomoc koju bi mogli pridobiti i produbiti poticaje,za trece je opet prirucnik za snalazenje kako doci do temeljnog iskustva krscanske vjere.Za sve ovo moze biti informacija,ali i vodic.
Nezeli se nametnuti kao prirucnik,najmanje kao katekizam,jer tema to nije,a jos manje kao neki sluzbeni vodic.Ovo je prvenstveno svjedocanstvo o jednom visegodisnjem radu i procesu vjere u nasem podneblju i ujedno moguci poticaj za nove kvalitete teoloskog i pastoralnog rada,osobito misijskog u nasim zupama i u nasoj Crkvi.
[Vrh] Go down
GABRIEL
svi smo mi djeca Božja



Broj postova : 9
Registration date : 20.01.2007

SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?   SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Icon_minitimečet sij 25 2007, 16:47

Dakle,ako je tema zanimljiva,pisite,da vam pokusamo objasniti o cemu je rijec konkretno.
[Vrh] Go down
ina
svi smo mi djeca Božja



Broj postova : 6
Registration date : 25.01.2007

SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?   SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Icon_minitimečet sij 25 2007, 19:27

darovi raspoznavanja duhova???


kako mi možemo znati da li su to zaista darovi ili nas kuša zlo??

i općenito...kako ljudima objasniti razliku između Duha svetog i umišljanja da su dotaknuti Duhom svetim
[Vrh] Go down
GABRIEL
svi smo mi djeca Božja



Broj postova : 9
Registration date : 20.01.2007

SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?   SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Icon_minitimečet sij 25 2007, 20:54

Na to,i sva pitanja koja te muce,zanimaju,mislim da ces naci u temi koja je gore navedena,samo cekamo jos zainteresiranih na temu.
Procitaj taj mini uvod jos jednom,kao da znas sto si trebala pitati.
S postovanjem,pozdrav do slijedeceg posta koji bi mogao biti puno zanimljiviji.
[Vrh] Go down
GABRIEL
svi smo mi djeca Božja



Broj postova : 9
Registration date : 20.01.2007

SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?   SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Icon_minitimened sij 28 2007, 01:04

Prijasnjih se godina prakticni vjernik osjecao u vecini;danas je on u manjini.Prije je bilo normalno vjerovati i ici u crkvu nedjeljom;danas je to u gradovima postalo gotovo iznimka.

Medu ateistima susrecemo krstene i nekrstene osobe.Namece se pitanje zasto su krsteni napustili svoje vjernicko uvjerenje?

Sigurno je da se nemoze znati da Bog ne postoji.Tose moze samo vjerovati.Covjek nepoznaje ni zemlju ni sebe,svemir mu je jos nedokuciva tajna.Kad bi Bog bio osjetilima dohvatljiv,opipljiv i ocima vidljiv,jos uvijek ne bismo mogli znati postoji li,jer bi se mogao kriti u dalekim kozmickim svjetovima.On je pak duhovno bice,a to znaci nedohvatljiv metodama pozitivnih znanosti.On je iznad tih metoda i dohvata,ne javlja se,dakle na nacin prirodnih zakona.Stoga znanost ne moze reci niti da postoji,niti da ne postoji.



S druge strane priroda i svemir „vicu“ o njemu.Nepromjenjivi zakoni prirode govore o njemu.

Savjest ljudska jedino u njemu nalazi mir.Bezgranicnost covjekove misli kao da ga dodiruje.Posvuda je razasuta misao:u zakonima prirode kao u nasem organizmu.Covjekov um otkriva misao ugradenu u prirodu-i tako otkriva smisao.Dovoljno je smiriti se u tisini pa da se osjetimo okruzeni prisutnoscu.Netko je tu.U njemu covjek ima svoj Izvor i svoju buducnost.Cini se da je to potpuno jasno,a opet,kao da i nije.



Otkad postoje tragovi na covjeka na zemlji,postoje i tragovi njegove religioznosti.Masovni ateizam pojava je tek ovog stoljeca.Zar je on mozda posljedica toga sto su ljudi otkrili da Boga nema?!

Usred ateizma i religija izdvaja se Isus Krist.On ne dokazuje da postoji Bog,nego za sebe tvrdi da je Sin Bozji,to znaci da je on sam Bog.Zar je moguce da se nevidljivi tajanstveni Bog otkriva ocima ljudi?Bog,dakle postoji.Kao sto postojimo mi.Javio se u povijesti.To zvuci toliko nevjerojatno,da cemo radije pokusati zanijekati njegovu povijesnost.Povijesna znanost,medutim,utvrdila je da je Isus Krist u povijesti postojao.Trijezno i mirno je za sebe tvrdio da je Sin Bozji.Cinio je cudesna djela,s lakocom i sigurnoscu kao da sve prirodne zakone drzi u ruci.Uskrsnuo je od mrtvih.U njemu su se ispunila ocekivanja proroka i naroda.Crkva je Isusovo djelo,radosnu vijest o njemu ona prenosi pismenim i usmenim putem.Ona sama tu vijest zivi.Crkva je neprekinuti niz vjernika,biskupa,papa i vjere od Isusa do danas.Ona u sebi nosi najsnazniju silu svijeta:Duha Svetog koji ozivljuje sva bica,drzi zakone prirode…Sve je to neobicno i cudesno.Stvarno se dogodilo i dogada se.Pa ipak,zasto je to tako nejasno i prikriveno zaboravom?Zasto toliko ljudi ipak nevjeruju?Zasto je tako malo vjerodostojno??

[Vrh] Go down
GABRIEL
svi smo mi djeca Božja



Broj postova : 9
Registration date : 20.01.2007

SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?   SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Icon_minitimened sij 28 2007, 01:10

Osim dobra,oko nas i unama vlada zlo.Odakle i zasto ono ono postoji?!Neznamo.Zlo je tu i ono zadrzava snagu dobra,ono zarobljava i zasjenjuje bistrinu covjekova razuma.Zlo izvire iz srca svakog covjeka.Zlo je osnovni problem zemlje.Ono cini da covjek posve jasne stvari ne prihvaca.Razdijeljen je u sebi.Hoce dobro,a cini zlo.Zapaza Sveprisutnog,a vjeruje da ne postoji

Ukloniti zlo iz covjekova i iz ljudskog drustva,to je osnovna borba covjecanstva.Ali-moze li se to?



Podteme ovog sazetog uvoda dajem/o na razmatranje i razmisljanje:

ZASTO ZIVIMO-EGZISTENCIJA

GRIJEH-TAJNA ZLA

ISUS KRIST I OTKUPLJENJE

DUH SVETI-SILA BOZJA

VJERA U ISUSA KRISTA

OBRACENJE

MOLITVA

STO NAKON OVOGA?

Ukoliko ova tema postaje zanimljiva i zelite je pratiti,slobodno,ovo je uvod uvoda,i moglo bi biti poucno i svako misljenje,bilo pozitivno ili negativno,dobrodoslo je.

Hvala,do slijedeceg upisa,imate o cemu razmisliti.
[Vrh] Go down
Sponsored content





SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?   SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
SUSRET SA ZIVIM BOGOM-da,ili ne?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Katolička crkva i njezine doktrine :: Duhovnost :: Duh Sveti-
Forum(o)Bir: